eksibesiktas

Marek Sapara

In Jessie, Marek Sapara on 01/15/2009 at 15:10

Beşiktaş’ın transfer gündeminde olduğu iddia edilen son oyuncu; Marek Sapara . Açıkçası telaffuz edilen isimler arasında beni en çok heyecanlandıran isim de o. Bu nedenle diğerleri dururken onu yorumlamayı tercih ettim. Ernst elbette iyi bir isim ancak o tipte bir oyuncuyu almanya dışına çıkartmanız bence kolay değil. Çıkarttığınız rakam da sizin için çok uygun olmayacaktır.

Beşiktaş’ın zaten bir hamala ihtiyacı yok. Bir hat çizecek olursak, Zapotocny-Sivok-X-Delgado omurgasına X arıyoruz. Oradaki hamal Sivok’tur. Klasik bir hamal değil ama pozisyon bilgisi ve top kullanımındaki doğru seçimleri oranın uygun ismi olmasına yetiyor. Burada en temel sorun Sivok’la Delgado’yu birleştirecek bir oyuncu. Bu oyuncu ne Delgado kadar yaratıcı olacak ne de Sivok gibi sert olacak. İkisinin arasında, ikisinin de yaptığı işi biraz yapan bir oyuncu olacak. Ha bu tip adamlar dünya futbolunda Sivok’tan da Delgado’dan da daha değerli, o da ayrı bir konu.

İşte Ernst daha çok Sivok tarzı bir oyuncu. Geremi’nin temposunun eski seviyesinde olmadığı bilinen bir gerçek. Aslına bakarsanız Marek Sapara da daha çok Delgado tarzı bir oyuncu. Bölge olarak Delgado’nun arkasında oynuyor ama savunma yönü çok kuvvetli değil.

Klasik bir 4-4-2 hayal edin. Ortasahadaki iki oyuncudan birinin savunmaya dönük, birinin de hücuma dönük olduğunu varsayarsak işte bu Sapara o hücuma dönük ortasaha oyuncusu. Ama bir Delgado’yu da Sapara’nın oynadığı yerde oynatamazsınız, aralarındaki ince fark da orada.

Sapara’nın öne çıkan özellikleri; pasları, serbest vuruşları, top tekniği… Zayıf olan yanı ise ikili mücadelelerdeki sertliği. Diyeceksiniz ki “kardeşim sen Delgado’yu tarif ediyorsun” evet farkındayım.

Marek Sapara eğer transfer listesinin kıyısında köşesindeyse bir şekilde, Matias Delgado dahil bazı oyuncuların takımdan ayrılma ihtimali doğmuş demektir.

Sapara’nın Holosko’nun Milli takımdan takım arkadaşı olduğunu, 26 yaşında olduğunu, Rosenborg’ta oynadığını, 2005’te Ruzomberog takımından 1,3 milyon euro’ya transfer edildiğini hatırlatalım…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: