eksibesiktas

Tomas Sivok

In Jessie, Tomas Sivok on 01/25/2009 at 14:52


Tomas Sivok tartışmasız Beşiktaş’ın bu seneki en iyi transferi. Oyuncuları da tek tek incelersek -bence- Beşiktaş takımının da uzak ara en iyi oyuncusu. Takımdan Zapotocny’i çıkarsan yerine girecek oyuncuyla Zapotocny arasında çok fark olacağını düşünmüyorum. Tello’nun bir alternatifi rahatlıkla bulunur. Forvette Bobo bile yedek kalabiliyor, kim girse çıksa çok fazla kalite değişimi yaşanmıyor. Sağ bek zaten verimsiz. Ekrem Dağ’ın yeri kesinlikle orası değil. Holosko zaten verimsiz. Cisse hayalet, Üzülmez hala bırakmadı.

İşte bu şartlar altında Sivok, Beşiktaş’ın tek “olmazsa olmaz” oyuncusudur. Oyunun iki yönüne katkı veren yapısı nedeniyle bırakın Beşiktaş’ı, tüm ligde bile aranan oyuncudur. Sivok bugün Fenerbahçe’de olsa idi Fenerbahçe’nin bugünkünden farklı bir noktada olduğunu konuşuyor olabilirdik.

Şimdi bir çok sporsever Zapo-Sivok stoper ikilisini hayal ediyorlar. Açıkçası benim bu fikre katılmam asla mümkün değil. Sivok iyi bir stoper olabilir. Sivok’un stoperde oynaması Beşiktaş geri dörtlüsünü daha iyi bir hale getirebilir. Ancak futbol sadece İleri ikili, orta dörtlü, geri dörtlü diye ayrılamayacak kadar komplike bir oyun. Bu bağlamda, Sivok’u stoper mevkiine çekip, “Veysel, Roberts, Beto’yu ve benzerlerini kitle” emri vermek, Sivok’un yeteneklerine haksızlık etmek olur.

Beşiktaş’ın bu saatten sonra maceraya atılacak vakti yok. Kafasında bazı oyuncuları ve pozisyonları netleştirip kalan noktalara çözüm arayacak. Dünya futbolunda hangi sistemle oynarsanız oynayın ortasahanın ortasına iki savaşkan orta saha yerleştirmekle başlıyor her şey. Beşiktaş bu adamların birini bulmuş; Sivok. Tek gereken 2.yi bulabilmek.

Beşiktaş Mustafa Denizli döneminde belli bir oyun şablonuna sadık kalmadı. Önce üçlü savunma ile başladı, son 2-3 aydır da 4-3-3 düzeniyle oynuyor. Orta üçlünün ortasındaki adam da “deneme” yapılan maçlar hariç hep Tomas Sivok. Orta üçlü dünyanın hangi takımı üzerine konuşuyorsak konuşalım, oyunun kalbini işaret eder. Barcelona’da Messi-Henry-Etoo üçlüsü vardır belki ama o oyuncuları başarılı kılan arkadaki Toure, Xavi, İniesta gibi oyunculardır. Çünkü topun Messi’yi gitmesi kadar önemli olan şey, o topun Messi’ye nerede nasıl gittiğidir. Bugün Messi-Henry-Etoo üçlüsünü Beşiktaş’a koysak, onların Barcelona’daki bu iyi oyunlarını oynayamayacaklarını kabul etmemiz gerekir. Bunun tek açıklaması, onlara servis yapan oyuncuların kalitesidir.

Şimdi Beşiktaş oyuncu arıyor. Sobolowski’den Tjikuzu’ya kadar isimler dolanıyor. İsimleri bilmem de oyuncunun özelliklerinin ne olması gerektiğini söyleyebilirim; Sivok’u savunmanın önüne yerleştiriyorsak, Delgado/Yusuf’u da forvetin arkasına yerleştiriyoruz. İşte aranan oyuncu tam da bu iki oyuncu arasındaki bağlantıyı sağlayacak oyuncu olmalıdır. Yani burada ihtiyaç olunan oyuncu tipi Sivok’tan da Delgado’dan da farklı. Her ikisinden de özellikler barındıran ancak iki oyuncu tipinin de sahip olduğu baskın oyun özelliklerine daha düşük oranda sahip olan bir oyuncu.

Peki kim bu mesela? İsimler önemli değil, oyuncu profilini anlatmak açısından; Emre Belözoğlu, Ayhan Akman, Uğur İnceman, Selçuk İnan, Nuri Şahin, Baris Ozbek, Murat Ceylan…

Sivok’tan yola çıktık ve yine yeni transfere geldik. Ama şunu da unutmayalım ki o transferin doğru oyuncu tipi olması, Sivok’un da Delgado’nun da performansını artıracak bir etki yapacaktır. Bu bağlamda, iyi bir oyuncu olmasına rağmen Razundara Tjikuzu Beşiktaş için doğru transfer olmayabilir. Çünkü Sivok’u tamamlayıcı özelliğinden çok, Sivok’a benzer bir oyun karakteri vardır. Ha alınmasın mı? Eğer bütçe buysa alınsın elbette. Oyun karakteri Delgado’ya benzer olmasındansa Sivok’a benzer olmasında fayda vardır.

Şakayla karışık, şu takımda 6 tane sivok olsa her sene kesin şampiyon oluruz der köşeme çekilirim.

Not: Elindeki bayrak, Slavia Prag bayrağı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: