eksibesiktas

Nerde Bu Eksik Parça ?

In Beautiful Freak on 01/26/2009 at 02:36


Şampiyonluk uğrunda ne yiğitler golluma dönüşüyor be arkadaş. Taraftarı sırf bir maçı kazanmak için rakip takımın futbolcusunun gözüne lazer tutuyor, vakit çalmak için sahaya ikinci topu atıyor, fubolcusu yere yatıp oyunculuk yeteneklerini sergiliyor, yöneticisi hakemi etki altına almak için taklalar atıyor…Atıyor da, futbol hani basit bir oyundu, hani herkes anlayabildiği için seviliyordu. Basit bir oyun için bu kadar tiyatro fazla değil mi?

Basit bir oyun dedik de peki şu basit oyunu iyi oynamayı bir kulüp bunca yıldır beceremez mi? Şu Denizli maçından sonra birçoğumuzun ve benim de aklımızda bu soru belirdi kuşkusuz. Harbiden biz en son ne zaman keyifli, güzel bir oyundan sonra maçı kazanıp, maçın tekrarını izlemek için sabırsızlandık? Şampiyonluk yarışını geçtim, işte ligden koptu denilen Beşiktaş ile diğer takımların arasındaki puan farkı ortada, yok birbirinden farkı takımların aslında, yarış işin başka boyutu..

Ama ya futbol. İyi futbolun tanımı farklı farklı ama ben çok kısa ifade edeyim şu takımdan ne istediğimi ve ilkokul fişi yapayım bunu. “Ey Beşiktaş sadece 3 dakika şu topu rakip 18’in çevresinde kaptırmadan ayağında tut.” Evet, tek dileğim bu. Sadece bunu iyi futbol adlediyorum ve takımımdan bunu yapmasını istiyorum. Ama o ne yapıyor, ilk defa o gün sahada tanışmış gibi 11 kişi, birbirlerinden alakasız şekilde hücumlarını bölük pörçük, hiçbir süreklilik arzetmeden yapıyor. Sonrasında da topu kapmak için uğraş dur, kap ve yine aynı şekilde hücum et. Beşiktaşın ataklarının ortalaması bir 30 saniye falan bile değildir heralde. Sırf bu yüzden dikkat edin bu takımın attığı gollere, hepsi aniden oluyor. Ha işte Beşiktaş golü şimdi geliyor dediğim çok azdır, anca o 30 saniyelerin içinde bir veya iki futbolcu ekstra iş yapar ve bir bakmışız gol olmuş.

İnanmadın mı? Hemen dönelim şu iki yıldaki derbilerdeki gollerimize o zaman..Geçen seneki ilk derbimiz, Galatasaray maçı, 1-0 gerideyiz, orta sahada Nobre topu kapıyor, Serdar Özkana güzel bir ara pası yapıyor, o dönüyor Tello’ya ve GOL!.. Kadıköydeki olaylı Fenerbahçe maçının hemen başları, orta sahada topu kapıyoruz, Delgado güzel bir asist ve Bobo hop GOL!..İçerdeki Galatasaray maçı, bu sefer kornerden bir Nobre golü ve ardından hayat mamat maçı Fenerbahçe ile, atak Rüştüden başlıyor, topu Delgadoya veriyor, o sağdan kaçan Ali Tandoğana, Aliden şaşırtıcı bir asist ve Serdar Özkan..aaa GOL!!…Gelelim bu seneye, Kadıköydeyiz yine, Rüştü topu dikiyor, Delgado topun yönünü hafif değiştiriyor, Ekrem defansın arkasında topla buluşuyor ve hooop GOL Nobre!..Ali Samiyende yine gerideyiz, Telloya top nasıl geliyor o bile meçhul, güzel bir asist ve yine flaş bir GOL! Delgado.. Öbür gol ise kırmızı kartın şokunu atlamadık derken yine orta sahanın ortasından Tello pası ve Holosko topu önünde buluyor, skoru 3-2 yapıyor..

Sadece derbideki golleri yazdım kolay hatırlanırlar diye ama emin olun diğer maçlardaki goller de böyle. Beşiktaş golleri rakip yarı sahada 5 pasın ardından gelen goller değil asla. Halbuki büyük takımları rakip 18’in çevresinde en iyi pozisyonu bulana kadar ısrarla pas yapan, boşluk yakalarlarsa ara pasları ve ikiye bir, boşluk bulamazlarsa o paslaşmaların sonunda ceza sahasına orta yapan ya da rakip kaleye şut çeken takımlar diye bilirdik. Nerdeee…

Peki ya bu eksik parça “Nerdeee”?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: