eksibesiktas

Adebayor Beşiktaş’tan Dönmüş!

In Emmanuel Adebayor, Jessie on 02/11/2009 at 16:55

Habere göre Emmanuel Adebayor 2000 yılında -yani 16 yaşındayken- yolu Türkiye’ye düşer. O dönemki teknik direktör Daum da “işime yaramaz” der geri gönderir.

Haber bu. Elbette haberde derin analiz yapılması beklenmez. Haber haberdir neticede. Bu haberin anlamı ne? Daum Adebayor’daki cevheri görememiş.

Alt metni de, Seric’lere Gordon’lara milyon eurolar ödeyen Beşiktaş, Adebayor gibi bir talih kuşunu kaçırmış.

Ama net bir mantık hatası var. Neticede bu bir bilgisayar oyunu değil. Current Ability, Potential Ability falan tamam da, kulüp/ülke/kültür gibi etmenler de var.

Aslında sorulacak soru net; Adebayor 16 yaşında Türkiye’de futbol oynamaya başlasaydı bugünkü Adebayor olur muydu? Aslında soru da net, cevabı da net. Adebayor’un Arsenal’deki gelişimi için bile koca bir “oha” çekmek mümkün. Ama orası işte öyle olduğu için Arsenal oluyor, burası da Beşiktaş ve Türkiye.

Bobo’nun Holosko’nun Beşiktaş’ta ne kadar geliştikleri tartışma konusu. Geliştikleri yönler de vardır ama bırakın gelişmeyi, geriledikleri bir çok nokta da sayabiliriz.

Sözün özü haber, hoş bir seda. Çok tutarlı bir tarafı yok. Bu, Bill Gates Türk olsaydı gibi bir şey. Olamaz ki, olsa oradaki adam o olmaz… Şimdi sorun, Daum’un Adebayor’daki potential ability’yi keşfedememesi mi yoksa mevcut yeteneklerin yok olup gitmesi mi?

Şu haber yerine, dünyaca yıldız olması beklenen ama olamayan futbolcuların listesini yapsak çok daha doğru bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum.

Haber de buradan!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: