eksibesiktas

Farklı Futbolların İnsanıyız Bobo…

In Da Silva Bobo, Jessie, Mert Nobre on 02/16/2009 at 12:46

Oyuna girdiği dakikadan itibaren oynadığı kanadı hallaç pamuğu gibi atan, çıktığı kafa toplarında ekseriyetle başarı sağlayan, oyuna kattığı hırs-dinamizm-azimle arkadaşlarının performansını yukarı çeken Brezilya milli takımının oyuncusu, biricik prensimiz Bobo’ya oy vermeyen eller kırılsın.

Samimiyetle söylüyorum Bobo oynasın da Beşiktaş yenilsin hiç problem değil. Yarın öbür gün Bobo oynar da Beşiktaş yenilirse zerre üzülürsem adam değilim. Şu tablo var ya, 634 kişiden 109’u Da Silva Bobo’yu işaretlemiş ya… Benim için yeter. Dün maçtaydık. Gören gördü. Bobo’nun kornerden attığı kafa golü dışında oyuna ne etkisi oldu, hangi mücadeleden başarıyla çıktı, kaç defa adam eksiltti, kaç defa orta yaptı? Bobo dün kornerden gelen ortaya attığı gol dışında ne yaptı bana anlatabilir misiniz?

Beşiktaş’ın temel sorunu, Demirören falan da değil. Şu Trabzon maçında Bobo’yu maçın yıldızı seçen %17’dir. Bu oran, şu maçta %17 ise, Nobre %2 ise, hiç kusura bakmayın biz başarıyı hak etmiyoruz. Aynı fikirde olmayabiliriz, siz futbolu farklı yorumluyor olabilirsiniz. Ama ben kendi adıma söyleyeyim şu Bobo meselesinde midem bulanıyor. Samimiyetle söylüyorum tiksiniyorum şu zihniyetten.

Bir de spor yazarları çıkmışlar, Nobre’yle olmaz falan diyorlar ya… Futbolun güzelliği de bu, Beşiktaş oynasın bir kaç maç bakalım Bobo’yla. Bana göre sezonu kaybederiz. Ama olsun oynayalım. Görülsün tüm gerçekler. Bir ders olacaksa bu, olsun. Sezon sonunda Nobre Nantes’a, Bobo da Albacete’ye gitsin görelim. Bobo bu takıma aşık sanıyorsunuz?. Kim kaldı ki burada? Kim kaldı? Zago mu? Giunti mi? Cordoba mı? Feyyaz mı? Kim? Bobo bizi daha önce şampiyon mu yaptı? Ne yaptı? Hangi maçı aldı? Hangi maçı? Ne zaman vardı? Liverpool’a gol attı da 8-0’a da hepimizden iyi şahitlik yaptı. Ukrayna’da Metalist maçında ne yaptı? 30 golü varmışmış… Ulan Baros’un yarım devrede -eller kollar karışık ta olsa- 15 golü var. Nedir yani? Nedir? Neden bu kredi? Nereden geliyor?

Allahın aşkına Nobre hiç öyle bir gol atabilir mi? Bomboş kafa vuracak köşeye… Atamaz evet Nobre’ciyim ama atamaz! Niye atamaz Nobre’nin başında bir adam, bir refakatçi, öbür taraftan kollayıcı… Nobre’nin böyle bir gol atması mümkün değil. Çünkü savunmanın Nobre’yi unutması mümkün değil!!! Ama Bobo öyle değil, Bobo’yu unutursun o da atar golü. Neticede orada duruyor bu adam, kimsenin gözüne de çarpmıyor. Savunmanın bir beklentisi yok ki. Çünkü Bobo Beşiktaş’ın zayıf halkası. Futbolda tehlike her zaman beklediğin yerden gelmez. Beklemediğin daha tehlikelidir. İşte dünkü gol de tam da buydu.

Türkiye Liginin herhangi bir teknik direktörünün Bobo’ya özel önlem alacağını, “aman şunu yaptırma, bu konuda çok etkili” diyeceğine inanmıyorum. İnanmıyorum! Ancak her oynadığında görüyoruz ki Nobre’ye özel çalışma yapılıyor. Bu ayrım bile iki oyuncunun farkını ortaya koyuyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: