eksibesiktas

İbrahim Toraman

In Beautiful Freak, İbrahim Toraman on 02/23/2009 at 19:35

Bayram değil seyran değil nerden çıktı şimdi İbrahim Toraman demeyin a dostlar. Toraman öyle görmezden gelinecek, hafife alınacak bir stoper değildir. Her futbolcu gibi ilgiye, alakaya ihtiyacı vardır. Pohpohlanmak ister… Hey gidi hey, onun gelişini okulun kantininde öğrenmiştim. Bir cep telefonu mesajı ve o da ne, Toramanı Fenerbahçe’nin elinden kapmış Beşiktaş. Sırf şu “rakibin elinden kapmak” için yapılmış bir transfer olsa da, başarılı bir transferdi. Yıldırım Demirörenin gelişine ne kadar üzüldüysem, naçizane Fikret Orman kazansın istiyordum Altınsay’dan ötürü, Toraman’ın gelişine de öyle sevinmiştim.

Peki kimdir efendim İbrahim Toraman. Fiziği düzgündür, bir kere. Yerden hamleli bir fidbolcumuzdur. Hava toplarında da etkilidir. Hem hızlıdır, hem de çabuktur. Gözü de karadır aynı zamanda. Kazma diye tabir edilecek cinsten bir stoper değildir, ayakları düzgündür. İleri çıktı mı sırıtmaz. Terlik konusunda da hiç sırıtmaz, çok sinirlenir. Boş zamanlarında da kitap okumayı ve kornerlerden gol atmayı sever. İlk zamanlarında, o meşhur Beşiktaş orta sahasındaki boşluktan ötürü Del Bosque onu ön liberoda denemişti, elinden geleni yaptı, ama elinden çok da bir şey gelmemişti hani. Sonra stopere geçtiğinde de partneri önce Çağdaş Atan, Pöti Çağdaş da diyebiliriz, sonra da Gökhan Zan Altında olduğundan, gelişimi bir türlü yeteneği oranında olmadı. Şimdi o bize geldiği zamanki yetenekleriyle, yine stoper, sağ bek, ön libero oynamakta ama o kadar. Şu zamana kadar yanına bir büyük futbol tecrübesi ve zekası gelseydi, bambaşka biri olabilirdi. Ya da kendisi başka bir ülkeye gitse…

Bu adamın tek eksiği, diğer türk arkadaşlarında olduğu gibi, futbol zekası. Nerde duracağını ya da nerde topa müdahale etmesi gerektiğini bilemiyor zaman zaman ya işte buna kahroluyorum a dostlar, derdim başka bir şey değil. Böyle bir yetenek, Nesta olabilecekken, Beşiktaş’ta bile tartışılan bir isim oluyor, nasıl oluyor? Nasıl oluyor da bu topraklardan çıkan önemli futbolcular sadece salt yetenekleriyle sahada dururken, oyunun taktiksel yönüne pozitif bir katkıda bulunamıyorlar. Ya da nedir İtalya’nın en abidik gubidik takımına giden savunmacıların yeteneksiz dahi olsalar altı ayda bambaşka bir futbolcuya dönmelerinin nedeni? Alın işte Zapo ya da Stejipan Tomas. Tek tek Toramanla karşılaştırsak, yerden müdahale, hız, çabukluk, hava topları, teknik gibi özelliklerde belki hiçbirinde önde olamayacaklar ama totalde daha yararlı gözüküyorlar. Hiçbir şeyleri yoksa soğukkanlılıkları ve kolay etkilenmeyen psikolojileri ile fark yaratıyorlar. Bizimkilerin de bir morali bozulsa, toparlanana kadar takım kevgir oluyor.

Konuyu bağlayamadım, bari bir haberle bitireyim. İbrahim Toraman sakatlanmış, İstanbul B.B.maçına yetişmesi zormuş. Oldu mu İbrahim? İtalya’ya gitsen sakatlanmazdın işte..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: