eksibesiktas

Penaltı Mıydı?

In Jessie on 02/26/2009 at 16:02

Hakem hatalarından çokça ağzı yanmış bir takımın taraftarı olarak o kadar tartışmalı pozisyonu izleyip rakip aleyhine verilmiş bir kararı hiçe saymak içime sinmedi açıkçası.

Öncelikle Lig Tv’nin şu pozisyonu çektiği tüm görüntüler sıkıntılı. 4 ayrı yerden gösteriyor ama hiç birinde olayın tamamını süzemiyorsunuz. İşte medya böyle bir şeydir esasen. Görüntülerin hepsine yakınında Tomas Sivok’un Beto’yu bariz şekilde çektiğini görüyoruz. Bu çok net, tartışmasız. Hakem o saniyeyi dikkate alacaksa karar çok açık; Penaltı!

Ancak futbol böyle bir şey değil. O saniyeye bakıp yorum yaparsanız -hayatın genelinde de böyledir- yanılma olasılığınız çok yüksek olur. Sivok Beto’yu çekiyor ama neden çekiyor diye bir soru gelirse aklına doğru yoldasınız demektir. Bu biraz, Şener Şen’in “yaptım ama bir sor neden yaptım” repliğine benzedi, o kadar da olur.

Soru net; Sivok neden dengesini kaybetmiş? Bunla ilgili net bir görüntü var mı elimizde? Maalesef yok. Yani bana göre yorum yapılacak bir görüntü var ama net değil. Top sahayı enlemesine kesecek şekilde atılmış. İki oyuncu topa doğru hamle yapıyor, Sivok rakipten önce davranıp topu kesme niyetinde. O anda görüntüye bakıyoruz, Sivok sola doğru, koştuğu yönle tezat oluşturacak şekilde düşüyor. O şekilde bir denge kaybı, bence mümkün değil. Bu olsa olsa bir dış etkenin varlığıyla açıklanabilir.

Eğer bu dış etken, bir futbolcuyu alıp savuracak şekilde güçlü bir şekilde yapıldıysa bunun futboldaki adı da; “Orantısız güç kullanımı”.

Ben hakem olsam Beto aleyhine faul kararı verir, oyunu serbest vuruşla başlatırdım. Ama medyamızın güçlü kalemleri Sivok’un Beto’yu çekip çekmediğine baktıkları için onlar penaltı dediler. Sanırım onlarla aramızda bir adım fark var. Neden/Sonuç, Etki/Tepki, fizik kuralları gibi öğrenmeleri gereken hususlar olsa gerek…

Video

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: