eksibesiktas

Yılların "Bu çocukta iş var abi"leri…

In molosztash on 03/26/2009 at 01:07

Hafta içi dahil olup da işten güçten yeni fırsat buldum ilk yazı ile “Merhaba” demek için. (Bu kısmı da hafta sonunda yazmıştım, ama bitiremeyince anlamsız kaldı)

“‘Merhaba’ dedin de bu konuyu mu buldun ‘Merhaba’ demek için” diyebilirsiniz… Ama içimde bir yaradır hem, hem de berabere kalmışız zaten güncelden konuşulacak bir şey yok.

Yıllar var ki, Beşiktaş’ın alt yapısından süper, muhteşem
, yetenekli bir genç çıkar, hepimiz “Vaay be” deriz, “İşte Beşiktaş’ı sürükleyecek olan, yıllarca taşıyacak, goller atacak, attıracak, taşıyacak, yirmi yıl forma giyip de kaptanımız olarak formayı bırakacak olan genç bu”. İlk sene ancak birkaç maç forma bulur, iyi performansıyla umut vaat eder, ertesi sene umutlar yüksektir, ancak bir bakarız forma bulamamaktadır. Bir iki sezon sürmez pılını pırtısını toplayıp da Anadolu Kulüpleri’nin yolunu tutması, ama umut tamdır, orada kendini ispatlayacak, geri gelecek, İnönü’nün yıldızı olacaktır.

Ama olmaz, olamaz bir türlü, kabul etsek de etmesek de alt yapımızın balonlarından biridir kendisi. Gençliğinin de etkisiyle güzel oynamıştır birkaç maç, ama topu topu o kadardır, geri gelecek kadar kendini gösterememiştir Anadolu takımlarında…

Bu yazının fikriyle beraber aklıma gelen ilk adam Yusuf Tokaç idi. Hatırlayanınız mutlaka vardır, 1992 yılında takıma katıldığında 19 yaşındaydı. Genelde Şifo’nun yedeği olmakla beraber zaman zaman beraber oynadıkları da olmuştu. Oynadığı takımlar:
92-94 Beşiktaş
94-95 Vanspor
95-99 Beşiktaş
-> 95-96 A
nkaragücü kiralık
-> 96-97 Vanspor kiralık
-> 98-99 Sakaryaspor kiralık
99-2001 Trabzonspor
-> 2000 (99-00 ikinci yarı) Çaykur Rize kiralık
-> 2001 (00-01 ikinci yarı) Erzurumspor kiralık
01-03 Erzurumspor
03-04 Akçaabat Sebatspor

04 Adanaspor
04-05 Bursaspor
05-06 Giresunspor
06-07 Uşakspor
07-09 Mersin İ
dman Yurdu
“Sözleşmesi bitince Beşiktaş’a dönse de kendini gösterse, yeterince pişmiştir artık” düşüncesi kemiriyor hala bir yandan…

Yusuf bir kenara, en son hatırladığım fırtına genç Ali Cansun Begeçarslan‘dı, 100. yılda Saraybosna maçında golü vardı, bir de sezonun son maçında gol atmıştı, ilk 11’de oynamaya başlasa patlayacak, derken Gençlerbirliği’ne kiralık gitti, döndü, Sakarya, Diyarbakır, Gençlerbirliği, Antalya, Gaziantep dolaştı. Şimdi Neftchi Bakü’de.

Son dönemlerden bir yavru kartal da Eser Yağmur‘du. Beşiktaş’a 19 yaşında geldi, Elazığ, Diyarbakır ve Bursa’ya kiralık verildi, sonra Bursa’da kaldı. Çok şanssız sakatlıklar geçirdi, 2008’de Karşıyaka’ya transfer oldu. Hala orada.

Ondan da eski olanlar ikili olarak çıkıp ikili olarak kaybolan İlhan ve Tunç. İlhan, İlhan Mansız’ı soy ismiyle tanınır hale getiren İlhan Şahin, daha az takım dolaşmış: Göztepe, 2003-2008 arası Büyükşehir Belediye ve bu sezon Boluspor. Kendisini en azından bir İBB maçında televizyonda görüp de duygulanma şansım oldu.

Tunç ise sonraki kariyeriyle, “acaba ne vardı bu çocukta da böyle umut bağlamıştık” dedirtenlerden. Beşiktaş’tan sonra Göztepe, Akçaabat Sebatspor, Elazığ, Türk Telekom, Hazar Lenkaran ve Erzincanspor görmüş. Kasım 2007’de Erzincan sözleşmesini iptal etmiş, o vakitten bu yana ne yaptığını bulamadım maalesef.

Daha eskileri ise Toshack’ın çıkardığı genç dörtlü. Nihat‘ın kariyerini bilmeyen yok, Yasin Sülün hatırı sayılır süre forma buldu, gittikten sonra Diyarbakır, Bursa, Altay, Kasımpaşa, Kocaeli, Adana Demirspor dolaştı. Şimdi Sarıyer’de. Büyüdüğü semtin takımında. (Yıllar evvel bir Göztepe-Beşiktaş maçını izlerken hakkında ileri geri konuşan birini neredeyse dövüyorlardı “O Kavak’ın çocuğu” (Rumelikavağı yani) diye)

Diğer ikisini hatırlayan var mı bilmiyorum ama ben hiç görmedim, duymadım, hatta şimdi internette arayacağım çok heyecanlıyım:
Sol açığa koyardı bazen Toshack bu çocuğu, hatta bir maçta oyuna sokmuştu da nedendir bilinmez 30. dakikada oyundan almıştı (sanki içerdeki Valerenga maçıydı), güzel de oynuyordu. Bir de stadda izlediğim, Alpay ve başka bir Beşiktaşlı’nın da (kimdi hatırlamıyorum) kırmızı kart gördüğü Gaziantepspor maçında dokuz kişi oynarken son dakikada gol kaçırmıştı bu tıfıl oğlan, çok üzülmüştüm. Sonra Denizlispor, Sakaryaspor, Dardanelspor, Orduspor’u dolaşmış, şimdi de Belediye Vanspor’daymış Aydın Tuna.

Öteki ise sağ kanatta oynardı zaman zaman, daha fazla şans buldu, ama o da Nihat ve Yasin gibi kalıcı olamadı. Adana, Yimpaş Yozgat, Kocaeli, Anadolu Üsküdar 1908, Akçaabat Sebat, Mersin İdman Yurdu, Diyarbakır’ı dolaştı, şimdi ise Beylerbeyi’nde Savaş Kaya.

Kiminiz kırka yaklaşmış olsanız da, ben sizi 19 yaşınızdaki umut vaadeden halinizle hatırlıyorum, hiç unutmadım. Hep kendinizi gösterdiğinizi, başarılı olduğunuzu hayal ettim. Verdiğiniz umut yeter, canınız sağ olsun.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: