eksibesiktas

Maçın Özeti

In Shelbyl on 04/13/2009 at 01:49


Maçın özeti budur: Türkiye’nin en popüler gazetesinin manşeti, sahada yumrukların, kafaların konuştuğu, pozisyon zenginliğinin olmadığı bir maçı “nefesleri kesti” şeklinde yorumluyor. Benim nefesim çıkan kavga yüzünden kesilmedi, utandım, sinirlendim. Ama nefesleri kesilen başka arkadaşlar var:

Sahaya atlayan bu Hulk, maçı beraber izlerken “Şu Emre’nin ağzını burnunu kır ulan Sabri, niye ayırıyorsunuz oğlum bırakın dövsünler” diyen üniversite öğrencisi arkadaş, tribünleri çökerteyazan, akıllara Heysel’i getiren taraftar kitlesi, maçtan sonra Türk halkından özür dilemek yerine, kendi koltuğunu koruma uğruna yaşananları “planlı bir tezgah” olarak lanse eden kulüp başkanı, “vurdum” diyen futbolcu, “ne anamız kaldı ne avradımız” diyerek tepkiyi haklı çıkarmaya çalışan kaleci bu nefesleri kesilen gruptan olsa gerek.
Bildiğiniz üzere “Beşiktaş’a ceza verilmeli” demişti bir Fenerbahçeli kalemşör hafta içinde. Çünkü Beşiktaş seyircisi olay çıkarabilirdi, çok tehlikeliydi vs. Şimdi bu arkadaş yarın bir yazı kaleme alıp ne diyecek? Kime ne ceza verecek? Lugano’yu haklı mı bulacak, Emre Belözoğlu’na sahip mi çıkacak? Şiddeti meşru mu kılacak?
FB ve GS taraftarlarının derdi bu olmalı, medyanın pohpohu ve de rakiplerinin başarısızlığı üzerine girdikleri “2 büyük biziz, mutlaka başarıya ikimizden biri ulaşır” psikolojisinin olumsuzluklarını görmeliler. Yoksa “Arda vurduysa bir bildiği vardır, olm hakemler zaten Beşiktaş’a çalışıyor, Semih gibi efendi çocuk bile zıvanadan çıktıysa” falan derlerse tas-hamam baki kalır. Hele ki Fırat Aydınus’u, federasyonu falan olayların müsebbibi görürlerse için içinden çıkılmaz.
Ben Beşiktaşlıyım, ama ondan önce Türkiyeliyim, futbolu seviyorum, bundan zevk almaya çalışıyorum, şiddeti meşru görmenin faydasızlığını vurgulamak istiyorum. Bu akşam bir milat olabilir, eğer doğru sorumluları kınarsak. Pollyanna kıyafetiyle t.şak oğlanı edilme pahasına söyleyeyim ben diyeceğimi:
Let’s kick fanaticism out of football. 
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: