eksibesiktas

Devre Arası Transfer Olmaz

In Fabian Ernst, Jessie, Mustafa Denizli, Yusuf Şimşek on 04/15/2009 at 11:29

Her zaman söylenmiştir; devre arası transferi son derece risklidir, takımlar iyi oyuncularını bırakmak istemezler diye. Bu sözleri dinlemeyen bazı kulüp yöneticileri inadına devre arası transfer yaparlar. Arsenal yapar, Chelsea yapar, Milan yapar. Tecrübesiz kulüpler işte…

İşte bunun son örneği de Ernst ve Yusuf. Hiç katkı yapamadıkları gibi mevcut düzeni de bozdular. Milyon euro’lar da havaya uçtu.

İşte ülkedeki algı bu düzeyde olunca kulüplerin kendilerini geliştirme ihtiyaçları da aynı paralellikte ilerliyor. Senin futbol dünyanın belki de 1 numaralı ismi Sergen Yalçın çıkıp diyor ki ” Ernst düz oyuncu, hücumda katkısı yok”. Futbolu bu kadar anladığını görünce bizim de içimiz burkuluyor elbet. Yıllarca hayranlıkla izlediğimiz Sergen, futbolda iyi hücum etmenin ara pası bırakmak, spektaküler hareketler yapmak olduğunu sanarak yaşamış yıllarca. Anlamamış bazen en düz pasın bile bir hücum başlangıcında önemini… Ernst’in topu alacağı yeri ne kadar iyi bildiğini, topu atacağı yeri daha topu almadan kafasında belirlediğini çözememiş. O daha çok pasın nasıl atıldığına, pas atılırken ters tarafa bakılıp bakılmadığına odaklanmış ve anlayamamış Avrupa’da oynanmakta olan futbolu, aklı Etimesgut Şekerspor’da kalmış.

Yusuf ve Ernst aslında iki farklı dünyanın futbolcuları. Alman ve Türk olma açısından söylemiyorum, futbolu oynayış biçimleri açısından söylüyorum. Bugünün en demode futbolcu tipi ne diye sorsalar Yusuf derken pek zorlanmayız. Zorlanmayız ama Yusuf ta bu demode futbolcuların iyilerinden bir tanesi. Demode olması, katkı veremeyeceği anlamına gelmiyor o yüzden. Özellikle bizim ligimizin kalitesinde.

Yusuf geldiği gün de söyledim, bugün haklı çıkmanın gururunu yaşıyorum; Yusuf bu ligin tozunu yutmuş sporcularından biri. Ne zaman sakin olacağını, ne zaman ne yapacağını, rakip takımı, taraftarı en iyi bilen oyunculardan biri. Ne kadar yetenekli olursa olsun bir Aydın Karabulut rakip üzerinde Yusuf kadar etki yapamaz. Yusuf bu ligin “baba” futbolcularından biridir. Son 10 dakika, son 20 dakika… Ne zaman girerse hep bir umut ve karşı tarafa da endişe verir. Bunun oyuncu kalitesinden bambaşka bir şeye takabul ettiği ortada. O da; “marka olmak”.

Yusuf ve Ernst bu takımın çok hoş parçaları oldular ise bunda en büyük pay elbette Denizli’nin olmalı. Takım yapmaya değil, takım olmaya geldim sözü de başka bir şeyi açıklıyor olamaz zaten.

Elbette devre arası transferi sizin sezon başında kurguyu doğru yapamadığınızın belgesidir lakin büyük düşünenler ıslanmayı göze almış kişilerdir. O nedenle siz siz olun, devre arasında transfer yapılmaz martavallarına pek inanmayın. Bu, bu işi beceremeyen yöneticilerin, ülkemiz futbol kalitesizliğinde yedirebildikleri yalanlardan sadece biri.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: