eksibesiktas

Michael Fink’te İşlem Tamam

In Edouard Cisse, Jessie, Michael Fink on 04/25/2009 at 11:22

Sözleşme Süresi: 3 Yıl
Ödenecek Rakam Yıllık 1,5 Euro
http://www.ntvmsnbc.com/id/24960293/

Daha önce söylediğim gibi Fink hakkındaki enteresan bilgileri Beautiful Freak’ten bekliyoruz. Zaten saolsun Fink’le ilgili söylenebilecek çoğu şeyi şuradan Borges söylemiş. Şimdi kalkıp öyledir böyledir diye yazacak halimiz yok.

O bilgilerden edindiğim izlenim; Almanya’nın kalburüstü takımlarında daimi yedek olarak oturacak bir oyuncu olduğu. Kariyer gelişimi de zaten bunu söylüyor.

Bence bu transfere şöyle bakmak lazım; Beşiktaş futbol takımı Edouard Cisse’yle sözleşme yenilemeyip ondan daha iyi bir oyuncu almıyor. Bu transfer daha çok takımın ruhunu değiştirmeye yönelik bir hamle gibi geliyor. Ortasahada Alman ekolünün hüküm sürdüğü bir Beşiktaş…

Yani bu transfer, Beşiktaş’ı oradan alıp buraya koyacak bir transfer asla değil. Sözleşmeleri bittiği için aynı şartlara sahip, kalite olarak birbirine yakın iki oyuncudan ( Fink / Cisse ) Beşiktaş’ın oyun ruhunu değiştirmeye yönelik bir hamle gelmiştir.

Şimdi buradan kalkıp 1. santraforu Nobre olan takım Şampiyonlar Ligi’nde ne yapabilir sorusuna dönüp, ortasahasında Fink olan, vizyonu yabancı transfer olarak Fink’i getirmek olan bir Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’nde ne yapabilir soruları elbette sorulabilir ve hepsi anlamlı olur. Tabii ki arada ciddi bir fark da mevcut zira Nobre yabancı kontenjanını işgal etmiyor, Fink ediyor. Bugün Ronaldinho’yla Kaka’yı getirsen bile Üzülmez’den daha iyi sol bek yoksa yine onla oynayacaksın.

Edouard Cisse’nin yıllarca Fink’ten daha önemli takımlarda oynamış olması, Şampiyonlar Ligi tecrübesine sahip olması ve uyumlu bir karakter olması ise can sıkıcı bir başka nokta.

Neticede Beşiktaş Fink transferini gerçekleştirerek hedeflerinin ne olduğunu az çok ortaya koydu. Bu hedefler beni tatmin etmez. Önümüzdeki sene de Galatasaray deplasmanında bir çok yorumcunun, “Beşiktaş yetenekleri kısıtlı takım, arada kalite farkı var” yorumu yapacak olmaları can sıkıcı. Bu bağlamda Fink transferini bir artı değer olarak görmemekte fayda var. Buradan çıkacak en olumlu fikir, Denizli’nin -aynı kalitenin oyuncuları olsalar da- kendi istediği oyuncu grubuyla çalışmasına olanak sağlanmasıdır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: