eksibesiktas

Futbol Zekâsı!

In Uncategorized on 06/05/2009 at 11:07

Bugün herkes de çok iyi biliyor ki, iyi oynayan bir futbolcudan bahsederken, “futbol zekâsı çok yüksek” tarzı tabirler kullanmak gerekiyor. Niye öyle bahsediyor ve Peki nedir bu “futbol zekâsı”?

Bana kalırsa bildiğin normal zekâ futbol zekası. hani iq ile ölçülen, alelâde zekâ. neden peki iyi bir futbolcu niteleyecekken “futbol zekâsı çok yüksek” diye tabir ediliyor bütün yorumcular tarafından? Çünkü o yorumcular da pek öyle kafası çalışan tipler olmuyor, bir futbolcunun akıllı olup olmadığını ancak oyunundan algılayabiliyor, konuşmasından falan değil. 
Bu konuda ısrarcıyım ben. Bak bütün “büyük” futbolculara; ropörtajlarını falan oku, göreceksin ki normal jargonun dışında cümleler kurmayı becerebilen insanlar bunlar. Emre Belözoğlu, Hagi, Delgado, Yusuf, Ernst, Sergen, Tümer, Metin Tekin… Türkiye’deki birkaç örnekleridir bu tezimin.
Şimdi de o, “çok yetenekli ama oynayamıyor” adamlarına bir bakalım, hepsinin pek de o kadar kafası çalışm herifler olduğu görülecek. adam puan kaybediyor, soruyorsun “önümüzdeki bütün maçları kazanırsak şampiyon oluruz” diyor. ulan daha yedinci haftadasın sen be? bu mudur üretebildiğin en kaliteli cümle o an için? yani o ki; bu “çok yetenekli ama oynayamıyor” adamları da ısınamadığından, takıma alışamadığından ve/veya bireysel sorunlar sebebiyle değil, gerizekâlı olduğu için oynayamıyor. Söylüyorum sana.
Yani nedir? Futbol bana kalırsa bir yere kadar yetenekle oynanan bir spor. Dünyanın en yetenekli adamı ol, aklın baliğ değil ise, senden dünya çapında futbolcu olmaz. Transfer sezonu da açılmışken, bu konuya da parmak basmakta yarar var.
Advertisements
 1. yani bu sebeple yönetici olsam ben, iq testi de yaparım. altyapı yöneticisi olsam, okumayanın üzerine yatırım da yapmam. bu işler böyle.

 2. iyi futbolcuların yüzde 90'ının kafası çalışmaz.

  bu okul hayatında bile böyledir, iyi futbol oynayanlar derslerinde başarısızdır vs vs.

  ama futbol sahasına çıktığı zaman, herkesin saygı duyduğu, bambaşka bir adam olur.

  futbol zekası ile normal zeka birbirinden apayrı şeylerdir. bana kalırsa büyük ölçüde ters orantılıdır.

 3. @theotheo

  spirit'in yazdıkları doğrudur veya yanlıştır demiyorum ama birbirinden apayrı şeylere illa bir örnek vermek gerekirse, yorumunda sözünü ettiğin derslerdeki başarıyla zeka ilişkisidir.

 4. @natura horror vacui

  yani şimdi doğruya doğru, iyi futbolcuların çoğu mankafa adamlardır.

  rooney, ronaldo vs vs. baktığın zaman böyledir. bunu tartışmanın çokta bi mantığı yok.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: